Od czego zależy koszt aplikacji?

Kolejne aplikacje stają się coraz bardziej popularne na rynku światowym i stają się nieodzownym elementem życia wielu osób. W zależności jakie założenia ma spełniać aplikacja i ile funkcji ma być dostępnych koszt ich produkcji i utrzymania może stosunkowo się różnić.

Część z aplikacji jest tworzona po to aby usystematyzować i ułatwić pracę wewnątrz firmy. W związku z czym często tworzone są aplikacje desktopowe, które zakładane są najczęściej na komputerach czy laptopach firmowych. Najczęściej tworzone jest jedno oprogramowanie, które łączy w sobie kilka lub kilkanaście funkcjonalności na raz. Pozwala to na oszczędzenie czasu, gdyż nie ma potrzeby transferu informacji pomiędzy programami i wszystkie dane są w tym samym miejscu.

Niektóre firmy decydują się na stworzenie prostej i dostępnej aplikacji tak aby był możliwy stały kontakt z klientem, dostawcą lub z różnymi strukturami magazynowymi. Przy takich rozwiązaniach najczęstsze zastosowanie mają aplikacje mobilne, dostępne na komórkach w każdym momencie. Z takich możliwości najczęściej korzystają banki, sklepy, restauracje czy sklepy internetowe.

Kto i co wpływa na koszt aplikacji ?

 

Platforma – wyznacznik zakresu prac

Platforma na jakiej ma być tworzona aplikacja ma istotne znaczenie. Jest wiele dostępnych aplikacji i w zależności od platformy na jej stworzenie będzie potrzebowali różny budżet.
Mamy do dyspozycji platformy:
Webowe, czyli takie uruchamiane w przeglądarce.
Desktopowe, czyli instalowane na komputerze.
Mobilne, czyli na komórki i w mniejszym stopniu na tablety.

Jeśli skupimy się na ostatniej wymienionej platformie (mobilnej) to okaże się, że mamy jeszcze do wyboru 3 systemy operacyjne jak Android i iOS i Windows Mobile. Dlatego decydując się na aplikację, która ma być dostępna na komputer, laptop, telefon i wszystkie jego systemy musimy zdawać sobie sprawę, że im więcej źródeł dostępu tym jej koszt stworzenia będzie wyższy.

Przeczytaj także:  sprawdź nasz program do tworzenia aplikacji – czyli omawiamy nasze Logotec App Studio – rozwiązanie no-code które pozwoli Ci samodzielnie stworzyć własną aplikacje działającą na wielu urządzeniach (komputery, smartfony i tablety) i systemach operacyjnych Windows 10, Android, iOS i macOS.

Design a koszt aplikacji

Funkcjonalność i użyteczność aplikacji to nie wszystko, o jej sukcesie decyduje również design. Stworzenie czytelnego i łatwego w obsłudze interfejsu wymaga pracy i czasu co przekłada się relatywnie na cenę. Ważne jest aby w planowanym budżecie ująć koszty za konkretne zdjęcia czy wideo. Przygotowanie analizy wymagań jest bardzo istotną kwestią – więcej informacji na ten temat.

Źródło zdjęcia: https://dev4you.pl/koszt-stworzenia-aplikacji/

Twórca aplikacji – freelancer czy softwarehouse?

Na cenę aplikacji ma również wpływ kto będzie jego twórcą. Aplikacje o tych samych wytycznych mogą mieć różną cenę w zależności czy twórcą będzie freelancer, małe przedsiębiorstwo czy firma, zatrudniająca tysiące osób. Freelancer z pewnością będzie najtańszym rozwiązaniem jednak należy brać pod uwagę fakt, że taki wybór wiąże się z pewnymi ograniczeniami w postaci np. problemów ze wsparciem po wprowadzeniu aplikacji na rynek.
Kolejną istotną kwestią przy wyborze twórcy jest kraj z jakiego pochodzi. Z pewnością najtańszych programistów znajdziemy w Indiach, a najdroższych w Stanach Zjednoczonych. Należy jednak wziąć pod uwagę stopień komunikatywności w danym języku i możliwość organizacji ewentualnych spotkań w celu omówienia szczegółów.

Zapoznaj się z webinarem z Jerzym Dryndosem – który omawia, jak Logotec App Studio pomoże Ci stworzyć własną aplikację bez umiejętności kodowania, dzięki rozwiązaniu no-code jakim jest Logotec App Studio.

Technologia

Na cenę aplikacji będzie miał też wpływ język i technologie, jakie będą wykorzystywane przez jej twórców. W przypadku tworzenia aplikacji mobilnej na dwa systemy możliwe jest stworzenie dwóch całkowicie odrębnych wersji, czyli natywnych. Za takim wyborem z pewnością przemawia wydajność, tak przygotowane oprogramowanie będzie działać szybciej i bezawaryjne. Należy jednak pamiętać, że aplikacje w wersji hybrydowej (połączenie aplikacji natywnej i webowej) nie są autoryzowane przez App Store.
Utworzenie aplikacji w wersji hybrydowej daje możliwość stworzenia wersji na kilku systemach (Android, iOS, Windows Mobile) w krótszym czasie i w niższej cenie. W zależności od wymagań danego projektu wybór takiego rozwiązania może być korzystniejszy a straty wydajnościowe mogę być nawet niezauważalne.
Podobnie jest w przypadku aplikacji webowych. Możemy skorzystać z wielu możliwości jeśli chodzi o stworzenie interface użytkownika. Korzystając ze standardowych rozwiązań uzyskamy stronę, która przy każdym działaniu przeładowuje się w widoczny dla użytkownika sposób. Wybierając opcję SPA (Single-Page-Application) użytkownik będzie odnosił wrażenie jakby pracował na aplikacji zainstalowanej na komputerze.

 

Złożoność aplikacji

Na koszt aplikacji ma niezwykle istotny wpływ jej złożoność.
Możemy wybrać najprostszą aplikację opierającą się tylko na wyświetlaniu oraz edytowaniu danych, które z kolei są zapisywane w samej aplikacji i nie łączą się z żadnym serwerem. Sam użytkownik może wprowadzać zmiany (np. ustawienia aplikacji), które będą udostępnione tylko dla niego np. lista zadań. Bardziej skomplikowaną będzie tzw. aplikacja API, wykorzystująca ogromne bazy danych. Tutaj dostępne mamy osobne moduły dla użytkowników i dla administratorów. Każda osoba będzie miała dostęp do innych danych i może wykonywać inne działania. Najbardziej zaawansowanym spośród tych wszystkich aplikacji będzie gra oraz program klasy Enterprise. Są one bardzo skomplikowane i złożone i wymagają bardzo długiego czasu aby je stworzyć.
Niejednokrotnie jeden dodatkowy moduł może mieć istotny wpływ na działanie całego systemu. Dlatego warto dokładnie przygotować projekt planowanego systemu.

Źródło zdjęcia: https://dev4you.pl/koszt-stworzenia-aplikacji/

Czas

Przy tworzeniu nowego produktu zawsze czas ma istotne znaczenie. Im bardziej zależy nam na szybszym wprowadzeniu aplikacji tym więcej ludzi musi nad nią pracować lub zostawać po godzinach, żeby zmieścić się w czasie. Zawsze zwiększony nakład pracy w krótkim czasie wiąże się z większymi kosztami.

Funkcjonalność

Na koszt każdej aplikacji mobilnej ma wpływ to jakie funkcjonalności będzie ona oferować swoim użytkownikom. Każda z poniższych opcji to zawsze dodatkowy czas i koszt.
• Możliwość logowania za pomocą serwisów społecznościowych (np. Google, Facebook).
• Tworzenie indywidualnych profili użytkowników.
• Integracja z serwisami społecznościowymi dająca możliwość publikacji postów na Facebooku przy użyciu aplikacji.
• Integracja z innym oprogramowaniem czy bazami danych wykorzystywanymi w firmie.
• Stworzenie sklepu wewnątrz aplikacji, gdzie oprócz samej możliwości dodawania towarów, konieczne jest także wdrożenie płatności i innych funkcji z tym związanych.
• Wewnętrzny komunikator, który pozwala na wysyłanie wiadomości pomiędzy użytkownikami.
• Możliwość używania w trybie offline.
• Panel Administratora
• Wykorzystanie takich funkcjonaliści telefonu jak GPS i integracja z mapami Google także ma wpływ na cenę aplikacji mobilnej.
• Funkcja streamingu video i audio.

To tylko nieliczne przykłady funkcjonaliści jakie można dołączyć do tworzonej aplikacji. Stworzenie każdej z nich to czasem od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin pracy.
Każdy kolejny element będzie zwiększać koszty. Dlatego zrozumiałe jest, że zwykła aplikacja do tworzenia notatek będzie znacznie tańsza niż np. program do zarządzania magazynem.

Bieżące koszty utrzymania

Na koszt aplikacji webowych oprócz jest utworzenia, wpływa również fakt, że trzeba ją później utrzymać na odpowiednich serwerach. Im więcej ludzi będzie z niej korzystać, tym serwery o większej pojemności i przepustowości będą potrzebne. Co więcej takie serwery muszą być odpowiednio administrowane.
Również sama aplikacja wraz z upływem czasu po wprowadzeniu na rynek wymaga aktualizacji i naprawiania błędów, które będą się pojawiać. Powiększanie aplikacji o znaczne liczby danych tzw. skalowanie również związane jest z pewnymi kosztami. Dodatkowo jeśli chcielibyśmy aby pojawił się do niej dostęp 24/h pociąga za sobą pewne nakłady finansowe.

Bezpieczeństwo

Ma niezwykle istotne znaczenie podczas przygotowywania projektu. Jeśli wrażliwe dane firmowe i użytkowników będą zapisywane w bazach danych aplikacji, to konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Odpowiednie szyfrowanie danych i zaimplementowanie dobrych zabezpieczeń będzie miało istotne znaczenie, jak będzie kształtować się cena aplikacji webowej czy każdej innej. Tutaj można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa aplikacji klik.

Marża dla właścicieli sklepów

Warto wiedzieć, że Google żąda jednorazowej opłaty w wysokości 25 $, natomiast koszt utrzymania aplikacji w Apple Store to 99 $ rocznie. Porównując cenę z pozostałymi wydatkami wydają się one niewielkie, ale należy o nich wspomnieć.

Podsumowanie

Jak widać na koszt aplikacji ma wpływ wiele czynników, z których każdy głównie ze względu na poświęcony czas wymaga dodatkowych środków.

Zachęcamy do skorzystania z mozliwości stworzenia i przetestowania gotowych aplikacji dzięki naszemu rozwiązaniu NO-CODE.  Umów się z nami na rozmowę i odkryj moc Logotec App Studio.