Tworzenie aplikacji w oparciu o programowanie NO-CODE- co warto wiedzieć

Startupy, które dopiero wchodzą na rynek muszą zdawać sobie sprawę, że aby zaistnieć powinny posiadać oprogramowanie, które je wyróżni i odda specyfikę branży jaką się zajmują. Jednakże warto aby najpierw posiadały swoją prostszą wersję MVP , a ta możliwa jest do uzyskania w oparciu o programowanie NO-CODE. Według prognoz Gartnera za 4 lata sposób tworzenia aplikacji za pomocą technologii no-code ma być odpowiedzialny za 60 % wszystkich rozwiązań IT. Co zatem wyróżnia te oprogramowanie i czy warto zainwestować właśnie w taką technologię?

 

Przed zapoznaniem się z artykułem zobacz koniecznie Webinar z Jerzym Dryndosem, Prezesem Logotec Engineering SA, twórcy aplikacji Logotec App Studio.

 

Tworzenie bardziej rozbudowanych struktur jest czasochłonne, w związku z czym rozpoczęto pracę nad kolejnymi rozwiązaniami, które je uproszczą. Odpowiedzią na nowe zapotrzebowanie stały się liczne aplikacje, które spełniały podstawowe założenie przyspieszenia procesu tworzenia aplikacji, jednak ich obsługa stała się wyzwaniem dla przeciętnego użytkownika. Z pomocą przyszło programowanie no-code, które nie skupia się na tworzeniu poszczególnych linijek kodu a bardziej na zdefiniowaniu procesu biznesowego. No-code w pewnym stopniu jest rewolucyjnym rozwiązanie ale zarazem  też kontynuacją tego co już było.

 

Warto przeczytać:

Zalety Aplikacji NO-CODE

6 aplikacji NO-CODE które musisz poznać

Jak stworzyć startup bez kodowania

 

Dla firm, które chciałaby stworzyć swoją aplikację najlepszym pomysłem byłoby oprogramowanie dedykowane, jednak opłacalność jego zakupu zależy od tego czy mamy dużo potencjalnych klientów czy jest to liczba rzędu 5, 10 klientów. Jeśli oprogramowanie warte jest 200 tysięcy i kwota ta przypada na kilku zaledwie klientów to dla małej firmy jest to całkowicie nieopłacalne. Dlatego lepszym i bardziej pomocnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby skorzystanie z programowania no-code.

 

Poznaj przykłady aplikacji wybudowanych w technologii NO-CODE poprzez Logotec App Studio.

Jak programowanie no-code może pomóc firmie?

Pewna firma dietetyczna X, miała duże problemy z odwoływaniem wizyt przez swoich klientów.

W związku z czym firma postanowiła wprowadzić system rezerwacji wizyt, zautomatyzować system zaliczek i ocenę wyników, zastosować integrację z laboratorium pobierania krwi aby usprawnić i zredukować liczbę niezrealizowanych transakcji. W związku z wprowadzeniem nowej aplikacji na rynek, pacjent sam dokonywał rezerwacji wizyty i wpłacał zaliczkę. Dodatkowo po zakończonej wizycie otrzymywał elektroniczne skierowanie na badania krwi, które mógł w dowolnej chwili wykonać. Z laboratorium automatycznie przychodziły wyniki. W związku z tym, że firma otrzymywała kilkadziesiąt wyników krwi w ciągu jednego dnia, opracowane oprogramowanie automatycznie dokonywało analiz wyników pacjentów, dzięki czemu było możliwe odpowiednie, indywidualne zalecenie dla poszczególnego pacjenta.  Dzięki aplikacji firmie udało się czterokrotnie zwiększyć ilość pacjentów w ciągu roku przy zerowej obsłudze administracyjnej.

Rodzaje rozwiązań no-code:

Wybór rozwiązań no-code sprowadza się głównie do:

  • wyboru wzorców i tzw customizacji poprzez tzw „tworzenie klocków”
  • tworzenia niewielkich aplikacji/ prototypów
  • tworzenia aplikacji mobilnych
  • stworzenia 1-2 platform

Zajrzyj do przykładów aplikacji stworzonych metodą NO-CODE poprzez Logotec App Studio 

Rozwiązania no-code można stworzyć od najprostszych do najbardziej skomplikowanych systemów. Jest kilka możliwości, gdzie istnieje szereg wzorców, z których wybieramy jeden, najbardziej nam odpowiadający lub mamy do dyspozycji gotowe elementy tzw ”klocki”, z których tworzymy gotowe rozwiązania. Można również stworzyć aplikację poprzez programowanie na bardzo wysokim poziomie ogólności.

Programowanie no-code może służyć od tworzenia niewielkich aplikacji aż po tworzenie złożonych systemów. Pamiętajmy, że im bardziej będzie złożony system tym trudniejsze są jego początki tworzenia.

Jak wygląda budowanie aplikacji z technologią no-code ?

Do stworzenia odpowiedniej aplikacji wymagane jest na początku określenie bazy danych (MS SQL Server, mySQL, Postgress SQL, Maria DB, Oracle). Gdy ją już ustalimy możemy przejść do kolejnych etapów jej tworzenia:

  • Automatyczna analiza struktury bazy danych
  • Surowy prototyp rozwiązania
  • Modelowanie prototypu
  • Publikowanie aplikacji
  • Testowanie aplikacji
  • Ewentualna modyfikacja funkcjonalności/wyglądu pod kątem poszczególnych systemów operacyjnych/ urządzeń
  • Wygenerowanie „paczek instalacyjnych” na wskazane systemy operacyjne
  • Wrzucenie aplikacji do sklepów z aplikacjami (Microsoft Store, Google Play, App Store for iOS/macOS)

Dzięki Logotec App Studio wybraną aplikację możemy stworzyć na urządzeniach takie jak:

  • smartfony
  • tablety
  • desktopy

Wybudowana aplikacja będzie bazować na systemach operacyjnych takich jak:

  • Windows 10
  • macOs
  • Android
  • iOS

Korzyści programowania no-code

Przy tworzeniu aplikacji na bazie oprogramowania no-code nie potrzeba zespołu specjalistów a jedynie jedną osobę np. analityka biznesowego, niekoniecznie programistę. Czas powstania prototypu jest dużo krótszy bo zaledwie 2-5 dni, gdzie przy tradycyjnym podejściu taki proces może trwać od 2-3 miesięcy. Gotowe rozwiązania z oprogramowaniem no-code pojawią się  już w ciągu kilku dni a nie kilku miesięcy. Ryzyko inwestycyjne przy tradycyjnych rozwiązaniach jest wysokie, natomiast wybierając programowanie no-code jest minimalne. Jak widać oprogramowanie no-code ma wiele korzyści i może być niezwykle pomocne i opłacalne dla małych, średnich jak i większych firm.