Wzrost znaczenia no-code i low-code – przewidywania według Gartner

Zgodnie z najnowszymi prognozami firmy Gartner, światowy rynek technologii programistycznych o low-code osiągnie wartość 13,8 miliarda dolarów w 2021 roku, co stanowi wzrost o 22,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Szybki wzrost zdalnego rozwoju podczas pandemii COVID-19 będzie nadal napędzał potrzebę stosowania platform z low-code, pomimo trwających wysiłków na rzecz optymalizacji kosztów.

„Podczas gdy tworzenie aplikacji low-code nie jest niczym nowym, zbieg cyfrowych zakłóceń, hiperautomatyzacja i wzrost złożoności biznesu doprowadziły do napływu narzędzi i rosnącego popytu”, powiedział Fabrizio Biscotti, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Mówi się, że low-code jako ogólny ruch społeczny i technologiczny będzie nadal w fazie rozwoju. Platformy z low-code (LCAP) pozostaną największym komponentem rynku technologii programistycznych z low-code do 2022 roku ( wzrost o prawie 30% od 2020 roku) i osiągną poziom 5,8 miliarda dolarów w 2021 roku (patrz tabela 1).

 

Silna potrzeba cyfryzacji biznesu napędza dostarczanie nowych aplikacji

Cyfryzacja biznesu wywiera sporą presję na liderów IT, aby radykalnie zwiększyć szybkość dostarczania nowych aplikacji. Zwiększona potrzeba na niestandardowe rozwiązania programistyczne wspierające transformację cyfrową spowodowała, że na rynku pojawili się programiści spoza działu IT, co z kolei wpłynęło na wzrost popularności low-code.

Badania Gartnera pokazują, że około 41% pracowników spoza IT – lub technologów biznesowych – dostosowuje dane lub rozwiązania technologiczne. A z prognoz wynika, że do końca 2025 roku połowa wszystkich nowych klientów korzystających z low-code będzie pochodzić od nabywców biznesowych spoza organizacji IT.

„Ekonomiczne konsekwencje pandemii COVID-19 potwierdziły wartość propozycji low-code” – powiedział Biscotti. „Możliwości low-code, które wspierają funkcje pracy zdalnej, takie jak formularze cyfrowe i automatyzacja przepływu pracy, będą oferowane z bardziej elastycznymi cenami, ponieważ będą wymagane do utrzymania ciągłości pracy”.

 

SaaS i hiperautomatyzacja będą napędzać potrzebę platform z low-code

Większość głównych dostawców oprogramowania jako usługi (SaaS) mają w ofercie technologie oparte na low-code. Wraz z rozwojem popularności SaaS i rosnącym zainteresowaniem platformami tych dostawców, rynek low-code odnotuje proporcjonalny wzrost LCAP i narzędzi do automatyzacji procesów.

Co więcej, technolodzy biznesowi dążą do stworzenia i realizacji własnych pomysłów, tak aby zwiększyć automatyzację aplikacji biznesowych i produktywność pracy. Potrzeby związane z hiperautomacją biznesową będą jednym z trzech głównych czynników wpływających na przyjęcie low-code do 2022 roku.

„W skali globalnej, większość dużych organizacji przyjmie wiele narzędzi typu low-code w jakiejś formie do końca 2021 roku. W dłuższej perspektywie, w miarę jak firmy będą przyjmować założenia przedsiębiorstwa kompozytowego, zwrócą się ku technologiom low-code, które wspierają innowacje i integrację aplikacji” – powiedział Biscotti.