Aplikacje bez kodowania – nowa jakość w świecie programowania

aplikacje bez kodowania

Innowacje to główny czynnik rozwoju firmy. Coraz częściej przedsiębiorstwa wprowadzają je również w dziedzinie, która wcześniej wydawała się zarezerwowana tylko dla doświadczonych programistów. Aplikacje biznesowe nie wymagające kodowania, bo o nich mowa, to znaczne ułatwienie na wielu poziomach funkcjonowania firmy. Automatyzacja jest najważniejszym trendem obecnych czasów, a biznesy stale dążą do wzrostu produktywności i zmniejszenia kosztów. Wszelkiego rodzaju aplikacje i oprogramowania biznesowe, to odpowiedź na te potrzeby. Jednak często proces tworzenia takich narzędzi oznacza konieczność zaangażowania sporego zespołu deweloperów i projektantów, a także dużych nakładów czasowych. 

Kilka lat temu rozmawiałem z pewnym przedsiębiorcą, który prowadził duży i dobrze prosperujący sklep internetowy. Był właśnie w trakcie tworzenia aplikacji, która usprawniłaby monitorowanie zaopatrzenia. Zauważył, że zamówienia w jego sklepie są robione ad-hoc, kiedy jakiś produkt kończy się w magazynie. Nie prowadził też żadnych obserwacji w zakresie potrzeb i sezonowości artykułów. Aplikacja miała to zmienić i pozwolić mu na lepsze zarządzanie zapasami i cash flow. 

Wydaje się, że to świetny pomysł, prawda? Oczywiście, ale na wykonanie go musiał poświecić bardzo dużo czasu i pieniędzy. 

10 programistów pracowało na pełny etat, przez prawie rok nad ostatecznym rozwiązaniem. Większość tego czasu poświęcili na tzw. back-end, czyli techniczne zaplecze aplikacji, konieczne do jej działania. 

Czy to jedyna droga do osiągnięcia ostatecznego celu jakim jest stworzenie użytecznej aplikacji biznesowej? 

 

kodowanie aplikacji
Jeśli nie chcesz, żeby kodowanie aplikacji pochłonęło cały Twój zespół deweloperów na długie miesiące, platformy bez kodowania to najlepsze rozwiązanie.

 

Czym są aplikacje bez kodowania?

Platformy bez kodowania (z ang. “low code” lub “no code”) to wizualne środowisko programistyczne, które pozwala tzw. “Citizen Developers”, czyli osobom bez specjalistycznej wiedzy programistycznej na tworzenie aplikacji. W przeciwieństwie do typowego procesu, który wymaga czasochłonnego kodowania od zera, aplikacje “no code” umożliwiają budowanie narzędzi za pomocą łatwego w obsłudze systemu przeciągania i upuszczania komponentów aplikacji, pozwalając tym samym na dowolne łączenie cech i funkcji.

Aplikacje bez kodowania dają ludziom możliwość budowania aplikacji klasy korporacyjnej przy minimalnym wysiłku programistycznym. Jest to podejście odmienne od tradycyjnie powolnego, kosztownego i nieefektywnego procesu rozwoju. Zamiast tego, skupia się na redukcji kosztów oraz koncepcji ponownego wykorzystania i recykling kodu.

Czy to oznacza, że tradycyjny proces budowania aplikacji zostanie całkowicie zastąpiony platformami typu “no code”? W najbliższym czasie z pewnością tak się nie stanie. Aplikacje bez kodowania nie odpowiadają na wszystkie potrzeby biznesu. Jednak odpowiednio wykorzystane, dają szansę na osiągnięcie wyższego poziomu cyfrowej transformacji firmy. 

 

platformy bez kodowania
Platformy bez kodowania pozwalają szybciej i taniej stworzyć funkcjonalne aplikacje biznesowe.

 

Jak platformy bez kodowania mogą pomóc Twojej firmie?

Aplikacje NO-CODE oparte są na gotowych modułach. Baza komponentów jest z kolei tworzona i rozbudowywana na podstawie potrzeb użytkowników i tego jak wykorzystują oni nasze narzędzie. Łatwo jest więc stworzyć coś nowego, czerpiąc ze standardowych części aplikacji i dostosowując je do swoich potrzeb. 

Nic więc dziwnego, że budowanie aplikacji z Logotec App Studio to proces na ogół tańszy i szybszy niż tradycyjne podejście. Nasza platforma może skrócić czas tworzenia aplikacji nawet do kilku dni. Dzięki niej naprawdę zrozumiesz co to znaczy „czas to pieniądz”. To kluczowy czynnik w szybko zmieniającym się środowisku biznesowym. Kiedy budowa aplikacji zajmuje miesiące, potrzeby, które miała zaspokoić, mogą się drastycznie zmienić. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej wykonać prototyp, zbudować aplikację i udostępnić ją użytkownikom.

Umów się na bezpłatną prezentację z aplikacją Logotec App Studio – i dowiedz się, jak możesz zbudować swój pierwszy prototyp

Korzyści płynące z platform “no code” nie ograniczają się tylko do kosztów i wysiłku. Stwarzają one również możliwości zaangażowania nowych osób w proces budowania oprogramowania. Dzięki nim mamy do czynienia z nową grupą “programistów”, tzw. Citizen Developers. Są to osoby posiadające ograniczone umiejętności programistyczne lub takie, które w ogóle ich nie posiadają. Posiadają z kolei biznesową świadomość i zrozumienie tego, czego potrzebuje ich zespół, aby efektywnie funkcjonować. Ich wiedza przekłada się bezpośrednio na innowacje.  

 

citizen developers
Dzięki platformom bez kodowania, tzw. „Citizen Developers” mają szansę stworzyć aplikacje spełniające potrzeby biznesowe firmy.

 

Wzmacniając pozycję “Citizen Developers” i tym samym tworząc sprzyjające środowisko do generowania nowych pomysłów, przedsiębiorstwa napędzają rozwój swoich firm. 

Więcej osób zaangażowanych w poprawę efektywności procesu, to więcej pomysłów. Rozszerzanie rozwoju aplikacji poza zespół deweloperów i IT wyzwala różnorodność myślenia, a co za tym idzie do powstawania aplikacji spełniających bardziej zróżnicowane potrzeby. Wbrew pozorom, korzystanie z aplikacji bez kodowania, nie oznacza pozbawiania deweloperów możliwości wykonywania ich pracy. Wręcz przeciwnie, doświadczeni programiści mogą się wówczas skupić na bardziej wymagających zadaniach.  

Na koniec, warto wspomnieć jeszcze o jednej przewadze, którą dają aplikacje bez kodowania, czyli o konkurencyjności. Już w tradycyjnym środowisku rozwoju aplikacji, innowacje dają przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną. Dlatego korzystając ze zautomatyzowanych rozwiązań, takich jak Logotec App Studio, biznesy są w stanie jeszcze bardziej wyróżnić się na rynku. Dzięki aplikacjom “no code” mogą nie tylko zoptymalizować swoją działalność, ale też wyprzedzić konkurencję.