Jak stworzyć prototyp aplikacji – lista przydatnych narzędzi

prototyp aplikacji

Najczęściej obserwowanym podejściem budowy aplikacji jest wyjście od wersji MVP, która pozwoli Ci na zdiagnozowanie poprawności jej działania w zetknięciu z zewnętrznymi użytkownikami. Zbudowanie własnego prototypu aplikacji nie jest zbyt trudne, jeśli wiesz co chcesz osiągnąć oraz stosujesz najlepsze praktyki w tym obszarze. Trudnością może być, szczególnie dla osób nie będących osobami technicznymi, zrozumienie technicznych aspektów programowania.
W tym artykule znajdziesz listę programów, które pomogą Ci zbudować Twój prototyp, nawet jeśli nie specjalnie znasz się na wielu aspektach programowania.

Ale zacznijmy od początku …

 

Jakie są korzyści z budowy prototypu aplikacji?

Budowa prototypu aplikacji nie tylko pozwoli Ci przedstawić innym swj pomysł, ale przede wszystkim zaoszczędzić pieniądzie.

Dzięki temu że masz prototyp aplikacji możesz:

 • udostępnić aplikację swoim znajomym, wspólnikom, a nawet inwestorom,
 • zaoszczędzić pieniądze mogąc pracować nad aplikacją w obrębie swojego zespołu projektowego całkowicie zdalnie,
 • byćpewnym czego dokładnie oczekujesz i testować aplikację,
 • zbierać feedback od klientów.

Żeby stworzyć swój pierwszy prototyp aplikacji – nie musisz być grafikiem – by móc stworzyć jej wygląd.
Żeby stworzyć swoją pierwszą aplikację – nie musisz być nawet programistą.

Wszystko czego potrzebujesz znajdziesz poniżej.

 

Jakie kroki powinieneś przejść by zbudować swój pierwszy prototyp aplikacji?

Każdy z poniższych etapów jest tak samo ważny. Dlatego tworząc swój prototyp aplikacji skup się na poniższych etapach

 • Zrozum i opisz swój problem – bądź pewnie że dopasowałeś właściwie rozwiązanie do właściwego problemu
 • Stwórz listę funkcjonalności – zanim stworzysz aplikację, zastanów się nad jej działaniem i listą rzeczy, które powinna wykonywać. Uwzględnij np. filtry, kategoryzację elementów, etykiety, obrazy, zdjęcia, ikony itd.
 • Zaprojektuj szkic aplikacji – użyj do tego dostępnego oprogramowania. Na rynku znajdziesz ich wiele, dlatego poniżej przedstawimy Ci bardziej znane.
 • Wyprodukuj prototyp funkcjonalny – abyś mógł teorię zamienić w praktykę, musisz niejako zaprezentować innym swoje rozwiązanie, którym możesz się podzielić z innymi.

 

#Jakich narzędzi użyć do zaprojektowania prototypu aplikacji?

Na początku, nie musisz używać żadnego nadzwyczajnego oprogramowania.  Musisz  prawidłowo opisać swój pomysł i zasadę działania aplikacji. Możesz zacząć od razu, bez żadnych specjalnych umiejętności.

Istnieje kilka narzędzi, które mogą być dla Ciebie pomocne:

 

Keynote/PowerPoint

Za pomocą tego oprogramowania możesz stworzyć działający prototyp z animacją. Nawet bardzo wymagający graficznie projekt nie jest problemem z tymi dwoma programami.

Tutaj mozesz znaleźć różnicę pomiędzy Keynote & Powerpoint

powerpoint-vs-keynote

 

Sketch

Aplikacja bardziej zrobiona dla ekspertów UI. Narzędzie jest podobne do Keynote lub PowerPoint, ale posiada znacznie więcej świetnych funkcji i wtyczek dedykowanych dla projektantów UI/UX.

 

#Jakich narzędzi użyć do stworzenia pierwszego prototypu aplikacji

Najszybszym i najbardziej stabilnym sposobem na opracowanie dobrego projektu jest nadal korzystanie z aplikacji desktopowych. Możesz spróbować tych:

 

Logotec App Studio

Aplikacja dzięki której, po połączeniu z bazą danych będziesz mógł w łatwy sposób, bez używania linijki kodu, zaprogramować swój pomysł. Korzystając z Logotec App Studio zapewniasz sobie niejako „dodatkowego programistę” w firmie. Zaletą pracy z Logotec App Studio jest fakt, że Twój prototyp jest już tak naprawdę gotową aplikacją, którą możesz uznać za swoje pierwsze MVP.

 

Na co pozwoli Ci Logotec App Studio?

 • Budowanie aplikacji na wiele środowisk
 • Przyspieszenie budowy dzięki schematom no-code,
 • Możliwość budowy innowacyjnych aplikacji przez każdego.

Jak widać, możesz stworzyć pierwszy prototyp swojego produktu bez konieczności posiadania zespołu lub wysokich umiejętności programistycznych. Zestaw narzędzi, który mógłby zostać wykorzystany w tym przypadku, nie jest wcale skomplikowany. Ponadto, internet jest pełen darmowych szablonów, interfejsów użytkownika do  inspiracji, które mogą przenieść Twój prototyp aplikacji internetowej lub mobilnej na wyższy poziom.

Jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu swojego prototypu – zgłoś się do nas na bezpłatne konsultacje.