Masz pomysł na aplikację i chcesz zbudować na niej startup? Sprawdź czy możesz do tego wykorzystać rozwiązania typu no-code!
Szybkość i zdolność do adaptacji są kluczowymi składnikami w każdej fazie rozwoju produktu w startupie. Załóżmy, że stworzenie i uruchomienie pierwszej wersji produktu zajmie Ci pięć miesiący. Rozmawiałeś z potencjalnymi klientami, zebrałeś i wdrożyłeś ich uwagi i komentarze, aby stworzyć najlepsze rozwiązanie, które możesz zbudować w oparciu o posiadane informacje.
Jeśli ci potencjalni klienci potrzebują Twojego rozwiązania, będą na nie czekać. A jeśli wsparli Cię finansowo, będą jeszcze bardziej chętni do korzystania z finalnego produktu. Prawda jest taka, że na konkurencyjnym rynku, gdzie nabywcy mają wiele opcji, zapał i cierpliwość to dwie różne rzeczy. Klienci mogą chcieć skorzystać z Twojego produktu wcześniej niż później, ale nie będą na niego czekać. Nawet jeśli dziś nie mają lepszych opcji, wymyślą alternatywne rozwiązanie.
Teraz załóżmy, że wprowadziłeś swój produkt na rynek, obsłużyłeś pierwszych klientów i zebrałeś kilka krytycznych opinii. Twoi klienci nie będą czekać miesiącami na te zmiany, bez względu na to, jak ważny jest dla nich Twój produkt. Szybkość i zdolność adaptacji to być albo nie być dla startup’u.
Można zebrać wyspecjalizowany zespół, którego jedynym zadaniem jest ciągłe doskonalenie produktu w celu spełnienia oczekiwań klienta. Albo, szczególnie na początku, można wykorzystać moc platform programistycznych typu low-code i no-code (takich jak Logotec App Studio), aby iść do przodu, bez względu na poziom umiejętności w zakresie programowania.
Zanim jednak zdecydujesz się znudować aplikację za pomocą tego typu narzędzi, sprawdź czy to właściwa droga do zrealizowania Twojego pomysłu. W tym poście wskażemy kilka największych zalet i wyzwań związanych z korzystaniem z platform programistycznych no-code. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to podjąć decyzję!
Zalety rozwiązań typu no-code
W związku z globalną pandemią, ostatnie miesiące były ogromnym wyzwaniem dla firm na całym świecie. Wiele biznesów musiało w ekspresowym tempie dostosować swój model działania do licznych ograniczeń, co często wiązało się z włączeniem do swojej oferty usług online. Sklepy stacjonarne uruchamiały swoje aplikacje umożliwiające zakupy przez internet, restauracje wprowadzały możliwość zamówień z domu, zaś wiele małych i dużych przedsiębiorstw musiało dostosować swoje procesy do pracy zdalnej.
Wszystkie te zmiany były potrzebne natychmiast. Dla wielu firm i startupów wprowadzenie ich było warunkiem przetrwania. W porównaniu z konwencjonalnym podejściem do tworzenia aplikacji, wykorzystanie platform no-code sprawia, że założyciele startupów mogą nadać swoim pomysłom namacalną i funkcjonalną formę, szybciej niż czas potrzebny nawet na zatrudnienie dewelopera.
Oszczędność czasu to tylko jedna z wielu korzyści płynących z zastosowania rozwiązań no-code. Oto kilka innych, równie kluczowych, zalet:
- Na etapie walidacji pomysłu, proste aplikacje o ograniczonej funkcjonalności mogą być tworzone przy użyciu platform no-code do użytku wewnętrznego i testowania.
- Z pomocą SI (AI) i uczenia się maszynowego (Machine Learning), użytkownicy mogą opracować kilka iteracji prototypów, aby przyspieszyć rozwój produktu.
- Założyciele startupów mogą również korzystać z tych platform do tworzenia prostych aplikacji koncepcyjnych do testów alfa i generowania emocji wśród początkujących użytkowników.
- Wykorzystanie platform no-code wymaga bardzo ograniczonych nakładów czasu, pieniędzy i umiejętności, co pozwala początkującym użytkownikom na wczesne zmiany w rozwoju koncepcji, jeśli jest to konieczne do zwiększenia opłacalności biznesu.
Bez względu na Twoje doświadczenie, zastosowanie platformy no-code, takiej jak Logotec App Studio na wczesnym etapie rozwoju startup’u niesie ze sobą wiele korzyści dla Twojego biznesu. Jednakże, to podejście nie jest wolne od ograniczeń i powinieneś być ich świadomy przed wyborem tej ścieżki.
Wyzwania związane z korzystaniem z rozwiązań typu no-code
Choć trend no-code rośnie w tempie wykładniczym, najstarsze platformytego typu mają zaledwie około dekady. Każda innowacja na wczesnym etapie zawsze wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
- Jeśli używasz platform no-code na wczesnym etapie rozwoju Twojej aplikacji i zdecydujesz się zrezygnować w pewnym momencie z tego typu rozwiązania, może się to wiązać z koniecznością całkowitego przerobienia aplikacji. Jednak ten problem Ci nie grozi jeśli wybierzesz solidną platformę. Poziom zaawansowania narzędzi no-code, często pozwala na korzystanie z tych rozwiązań na każdym etapie budowy i wdrażania aplikacji.
- Większa podatność na zagrożenia i bezpieczeństwo danych może być problemem w przypadku aplikacji zbudowanych na platformach no-code.
- Jeśli chcesz rozwijać koncepcje produktów lub prototypy o ograniczonej funkcjonalności, najlepszym rozwiązaniem mogą być platformy no-code. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych projektów ze złożonymi algorytmami, platformy no-code mogą nakładać na nie wiele ograniczeń.
Podsumowując, narzędzia no-code bez wątpienia mogą pomóc Ci w realizacji Twojego pomysłu. Pozwolą Ci co najmniej uruchomić kilka pierwszych wersji Twojej aplikacji, dzięki czemu będziesz mógł przetestować swój pomysł i udostępnić go pierwszym użytkownikom.